Ostre krawędzie

Problem ten dotyczy absolutnie każdego konia. Dlaczego? Zęby koni rosną i nierówno ścierając się tworzą ostre krawędzie. Może to prowadzić do bolesnych zranień na policzkach i języku. Dlatego minimum raz w roku konieczne jest

tarnikowanie ostrych krawędzi.

Wilcze zęby

Chyba wszyscy słyszeli

o tzw wilczakach. Są to nadprogramowe zęby przedtrzonowe, które nie pełnią żadnej funkcji, jednak potrafią utrudniać użytkowanie konia. Wędzidło uderzając o wilcze zęby często powoduje duży ból i dyskomfort. Koń zaczyna uciekać od kontaktu z ręką jeźdźca, wspinać się czy rzucać głową. Dlatego bardzo ważne jest, aby pierwsza wizyta dentysty odbyła się przed pierwszym kiełznaniem konia. Jeśli okaże się, że nasz wierzchowiec ma wilczaki, zostaną one usunięte jeszcze przed zajeżdżaniem.

Haki

Haki to znacznie przerośniete fragmenty zębów. Mają one właśnie formę haków i potrafią być naprawdę bardzo ostre. Występują na górnych przedtrzonowcach i na ostatnich zębach trzonowych dolnych. Utrudniają znacznie prawidłowe rozcieranie paszy, ganaszowanie konia oraz ranią tkanki miękkie.

Zgryz falisty

Patrząc na głowę konia z boku powie

rzchnia trąca pomiędzy zębami górnymi a dolnymi powinna tworzyć linię prostą. U koni ze zgryzem falistym linia ta ma kształt fali. Przyczyn powstawania tego typu zgryzu jest kilka. Fala tworzy się przez kilka lat, dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne, które zapobiegają tworzeniu się takich anomalii. Korekcja zgryzu falistego jest bardzo trudna i w zależności od tego jak duży jest problem, może zająć nawet kilka lat. U starszych koni doprowadzenie do prawidłowego zgryzu bywa wręcz niemożliwe.

Próchnica

U koni także zdarza się próchnica. Jej objawy są niemalże niemożliwe do zaobserowania przez właściciela, jednak lekarz weterynarii podczas dokładnego badania stomatologicznego jest w stanie ją wykryć. Wówczas niezbędne jest leczenie takiego zęba, gdyż nieleczona próchnica może doprowadzić do osłabienia struktury zęba, a w konsekwencji do jego pęknięcia.

Comments are closed.