EOTRH tajemnicza choroba dotycząca siekaczy

Nazwa choroby jest bardzo tajemnicza i niewiele mówi właścicielom koni. EOTRH ( equine odontoclastic tooth resorbtion and hypercementosis) najczęściej dotyczy siekaczy oraz kłów i polega na resorbcji korzenia zęba oraz nadmiernym odkładaniu się cementu, czyli jednej z warstw budujących zęby. Schorzenie to zostało opisane stosunkowo niedawno, co nie oznacza, że wcześniej nie występowało. Ponieważ rozwój choroby jest stopniowy i powolny, a objawy niespecyficzne, zazwyczaj wykrywane jest dość późno.

OBJAWY

Choroba pojawia się zazwyczaj u koni w wieku powyżej 15 lat. Istnieją doniesienia, że bardziej podatne są konie rasy arabskiej, a ogiery chorują częściej niż wałachy i klacze.

Pierwszym objawem, często niezauważanym przez właścicieli, jest ból siekaczy. Konie niechętnie gryzą twarde pokarmy tj, jabłko czy marchewka, a trwę i siano starają się chwytać wargami, zamiast siekaczami. Zazwyczaj właściciele obserwują, że jedzą one wolniej i zaczynają tracić na wadze. Oglądając siekacze można zauważyć cofanie się linii dziąsła oraz w zaawansowanych przypadkach odkładanie się cementu.

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Zdiagnozowanie EOTRH możliwe jest tylko za pomocą zdjęć RTG, na których stwierdza się resorbcję korzeni oraz hipercementozie. Leczenie polega na ekstrakcji dotkniętych siekaczy. Wbrew obawom właścicieli, konie doskonale funkcjonują po usunięciu chorego zęba lub zębów. Eotrh jest schorzeniem niezwykle bolesnym, a więc usunięcie takiego siekacza przynosi ogromną ulgę.

Comments are closed.